حسابداری تعهدی؛ رایج‌ترین روش وصول سرمایه در بازار
حسابداری تعهدی؛ رایج‌ترین روش وصول سرمایه در بازار

حسابداری تعهدی؛ رایج‌ترین روش وصول سرمایه در بازار، مهم ترین وظیفه حسابداری را می توان شناسایی زمان های مناسب مالی دانست. زمان های طلایی پرداخت و دریافت های مالی و تنظیم سندهای مناسب برای آن ها که در نهایت یک مجموعه ارزشمند و کامل را از داد و ستدها، هزینه و درآمدهای یک سازمان می سازد. با این حال حسابداری همیشه با فرمول های یکسان و ساده پیش نمی رود. 

تعریف حسابداری تعهدی؛ رایج‌ترین روش وصول سرمایه در بازار

اگر به سازمان های کوچک و معاملات روزمره ای که در اطرافتان انجام می شود دقت بیشتری کنید، متوجه می شوید که بارها با مفهوم حسابداری تعهدی در زندگی عادی آشنا شده اید و بی آنکه نامی از آن بدانید، در معاملات و سود و زیان های خود از آن ها استفاده کرده اید.

در حقیقت حسابداری تعهدی، روشی از ثبت معاملات و درآمدهای یک شرکت است که پایبند به زمان وصول نیست. برای درک بهتر این مفهوم به مثال زیر توجه کنید:

فرض کنید که سهام شرکت شما افزایش قیمت داشته و درصدی از سود به شما در این فرایند تعلق گرفته است. این سود در لحظه برای شما واریز نشده و به سرعت قابل نقد کردن نیست. با این حال شما از آن به عنوان سرمایه و یکی از دارایی های نقدی خود یاد می کنید.

حسابداری تعهدی به شرکت ها این امکان را می دهد که سرمایه های نقد نشده یا هزینه های خود را بدون توجه به زمان واقعی وصول و پرداخت آن ها، در گزارشات حسابداری مالی ثبت کنند.

فاوت حسابداری تعهدی با حسابداری نقدی؛ مهم ترین شیوه های ثبت داد و ستد

اساسی ترین فرق حسابداری نقدی و تعهدی، شیوه های ثبت آن ها است. در حسابداری نقدی، داد و ستدها تنها با توجه به معاملات نقدی در اسناد حسابداری ثبت می شوند. در این روش، زمانی یک معامله سندیت حسابداری پیدا می کند که با خرید یا فروش یک کالا، سرمایه نقدی از شرکت خارج، یا وارد حساب های جاری آن شده است.

اما حسابداری تعهدی تنها ثبت یک سند بدون پرداخت است که نشان می دهد معامله ای انجام شده و حسابدار با توجه به آن سند می تواند میزان سرمایه را در اسناد حسابداری آنلاین یا حضوری ثبت و یا از آن کسر کند.

استفاده از ابزارهای تخصصی برای ثبت اسناد حسابداری تعهدی

برای ثبت اسناد وصول نشده در حسابداری تعهدی، نیاز به یک ابزار دقیق و حرفه ای در شرکت دارید. ابزاری که دقت برآورد مالی بالایی داشته باشد و به یک همراه همیشگی برای شما تبدیل شود.