حسابداری تعهدی برای چه شرکت هایی مناسب است؟
حسابداری تعهدی برای چه شرکت هایی مناسب است؟

حسابداری تعهدی برای چه شرکت هایی مناسب است؟، شاخه های تخصصی متفاوتی در حسابداری به وجود آمد تا نیازهای مالی و محاسباتی شرکت های مختلف را رفع کند. حسابداری تعهدی یکی از بندهای حسابداری است که بیش از همه در شرکت های دولتی کاربرد دارد. برای آشنایی با این شیوه از حسابداری و مزیت های آن با ما همراه باشید.

حسابداری تعهدی برای چه شرکت هایی مناسب است؟

پیچیدگی های مالی و تنوع در معاملات کلان، باعث به وجود آمدن حسابداری تعهدی در دنیای ثبت اسناد مالی شد. چراکه همه داد و ستدها، به ویژه در شرکت های بزرگ با سرمایه نقدی صورت نمی گرفت و در صورت انجام معامله، اسناد مالی دچار کسر و ناهماهنگی می شد.

حسابداری تعهدی به سازمان های بزرگ با داد و ستدهای کلان کمک کرد تا بتوانند درآمدهای وصول نشده را در اسناد حسابداری خود ثبت کنند. این روش می تواند نظم مالی مجموعه را بیشتر کند و مدیران مالی را از سردرگمی های بزرگ نجات دهد.

به همین دلیل به شرکت های بزرگ و یا سازمان هایی با معاملات پیچیده پیشنهاد می شود که از این روش حسابداری در شرکت های خود استفاده کنند. این مدل از ثبت اسناد همچنین برای شرکت های دولتی نیز بسیار کارآمد است. برای ثبت بهتر این سرمایه های وصول نشده و دقت در فرایند گزارش گیری، می توانید از نرم افزارهای تخصصی این رشته استفاده کنید. توجه داشته باشید که قیمت نرم افزار حسابداری با توجه به کارایی آن متفاوت است. پس با توجه به نیاز سازمان بهترین را انتخاب کنید.

مزیت های حسابداری تعهدی؛ این شاخه از حسابداری چه کمکی به ما می کند؟

برای انتخاب بهترین روش حسابداری در سازمان، باید به میزان داد و ستدها و فرهنگ کلی آن توجه کنید. استفاده از یک روش کارآمد حسابداری برای شرکت، بهتر از ثبت اسناد مالی با روش های مشابه دیگران است چراکه نیاز گزارش های مالی هر سازمان با دیگری متفاوت است. با این حال حسابداری تعهدی، مزیت های خاصی دارد که آن را از دیگر شاخه ها به ویژه در سال های اخیر، متمایز می کند. این مزیت ها شامل موارد زیر هستند.

  • اطلاع از همه درآمدهای حقیقی در شرکت
  • امکان محاسبه هزینه ها، استهلاک و پرداخت هایی که باوجود عدم پرداخت از حساب شرکت کسر شده است
  • برنامه ریزی مالی با توجه به سرمایه مانده شرکت تا انتهای سال مالی
  • دسترسی به اطلاعات مالی و شناسایی به موقع مشکلات پرداختی و دریافتی
  • آگاهی به موقع از بودجه باقی مانده در صندوق سازمان
  • برآورد به موقع و سریع قیمت تمام شده هر قرارداد و پروژه
  • ثبت مجموعه اطلاعات مدون و به موقع برای ارائه گزارش به حسابداری دولتی در سازمان های غیرخصوصی
  • امکان مقایسه وضع مالی حاضر با گذشته شرکت که می تواند باعث ایجاد یکپارچگی بیشتر در سازمان و بهبود عملکرد مدیران شود